Як подолати страх виступів на публіку: 8 корисних порад

17 травня 2021, 19:10
Читать новость на русском

Джерело:

Psychologies

Пітніють долоні, тремтить голос, а у горлі ніби спазм - часто люди відчувають ці симптоми перед виступом на велику аудиторію. Побороти страх публічних виступів можливо, потрібно лише знати деякі секрети.

Редакторка британського Psychologies Сьюзі Грівз дала 8 практичних порад, які вона почула від коуча Хелен Фостер. Вони допоможуть усім, хто боїться виступати на публіку, перебороти свої страхи й стати першокласним оратором.

До теми: Не бійтесь відмовити: 6 ситуацій, у яких необхідно сказати "ні"

Не затягуйте

В ідеалі промова повинна тривати не довше 20 хвилин, а експерти освітньої платформи TED Talk радять говорити в межах 17-18 хвилин. В такому разі ви даєте аудиторії максимально корисну інформацію і можете утримати їх увагу, тому ваш виступ яскраво запам'ятається.

Додайте картинок

Вам все ж потрібно виступати довше? Розбавляйте усну промову візуальною частиною. Показуйте усе, що можна показати на картинці: графіки, картини, мапи, малюнки, відео, ілюстрації. Такі речі не варто описувати лише на словах. 

Додайте до виступу візуалу / Фото Unsplash

Жартуйте

Ще один спосіб змінити жанр у довгому виступі й знову завоювати увагу публіки – це жарти. Розкажіть після певного тематичного блоку у вашій промові якусь веселу історію. Ви можете не бути безпосереднім учасником подій, проте історія має бути захопливою та незвичайною, щоб слухачам не хотілось відволікатись. 

Звичайний вихідний здатний перетворитись на справжню феєрію, якщо не забути захопити у гості рожеве сухе від SHABO та хороший настрій! Замовити рожеве вино можна в інтернет-магазині SHABO

Не бійтесь емоцій

Ви звичайна людина, і якщо історія, яку ви розповідаєте, викликає у вас самого сміх чи сльози – це круто. Так аудиторія розуміє, що вам самим цікавий предмет промови, що він здатний так сильно зачіпати, а отже і їм варто звернути на це увагу.

Ставте питання

Додавайте більше інтерактиву у промову. Ставте прості запитання, над якими не потрібно довго думати, пропонуйте слухачам обговорити тему між собою, а потім прокоментуйте кілька відповідей. Це чудово залучає аудиторію до самого виступу. Проте не переборщіть – така "гра" повинна тривати не більше 5 хвилин, інакше ви ризикуєте занадто відхилитись від теми. 

Комунікуйте з аудиторією / Фото Freepik

Ви можете чогось не знати

Будьте з аудиторією щирі. Якщо ви не знаєте відповіді на якесь питання, так і кажіть. Не вигадуйте на ходу абияку відповідь та не обманюйте людей – це завжди видно, і такі речі підривають ваш авторитет. 

Кінець – найголовніше

Люди найбільше запам'ятовують кінцівку. Тому добре продумайте, якими словами ви завершите свою промову, яку яскраву думку повинні запам'ятати слухачі.

Цікаво: Подружитись із собою: 5 книг, які допоможуть вам більше дізнатись про себе

Підготовка – запорука успіху

Спонтанність у промовах та незаплановані жарти – це чудово. Проте підготовлений оратор завжди матиме кращий вигляд ніж той, хто вигадує промову на ходу. Не нехтуйте підготовкою.

Складіть план, напишіть пункти на картках чи тримайте перед очима цілий текст – будь-що підійде, аби у процесі виступу ви не губились і мали, куди підглянути. Спікер, який кілька хвилин намагається згадати, про що йому далі говорити, виглядає зовсім непереконливо.