Звідки у вині може взятися аромат буряка: пояснює сомельє
Джерело:
Сомельє в зелених штаняхУ вині можна відчути різні-різні аромати. Але буряк… Справді? Як він може взятися у вині – пояснює Сомельє в зелених штанях.
Аромат буряка належить до категорії так званих "землистих" ароматів. Деякі експерти навіть відносять його до типу "пікантних", бо вони, звісно ж, не звикли до нашого борщу.
Цікаво Візитна картка: SHABO Reserve Rose сухе
Звідки вино може отримати аромат буряка
На відміну від борщу, аромат буряка потрапляє у вино не з самого коренеплоду. За наявність цього аромату відповідає хімічне поєднання, що зветься геосмін. Це та сама сполука, що формує так званий петрікор – аромат вологої землі, дощу, талого снігу і прісної води.
Відомо, що геосмін є продуктом метаболізму бактерій, що живуть в ґрунті. Коли земля волога, бактерії активно розмножуються та утворюють у процесі своєї життєдіяльності геосмін. Людський ніс до нього надзвичайно чутливий – цю чутливість ми отримали в процесі еволюції, бо геосмін для нас є маркером вологи та прісної води.
Буряк можна відчути у вині / Фото Unsplash
Наявність геосмінових землистих ароматів у вині іноді вважають ознакою дефекту. Ці аромати можуть бути результатом того, що виноград був уражений пліснявою. Але, як каже Рішар Пфістер, відомий енопарфюмер (так, це єдина у світі людина, що має таку професію!), якщо інтенсивність того чи іншого пікантного аромату у вині вас не дратує, він не є дефектом.
Яке вино має аромат буряка
Геосміновий аромат бурячка є характерною ознакою деяких сортів винограду, наприклад, Піно Нуару. Інші сорти, що відомі своїм землистим профілем, – це Санджовезе, Небіоло, Каберне Совіньйон, Каберне Фран, Мерло, Темпранільйо і Менсія. Крім сорту винограду, на наявність аромату бурячка та інших землистих ароматів впливає місце, де цей виноград зростав.
Які вина містять в собі аромат буряка / Фото Сомельє в зелених штанях
У більш холодному кліматі, як-от у багатьох класичних регіонах Старого Світу, а також у деяких частинах Чилі та Південної Африки, виноград накопичує менше цукру, ніж у спекотному кліматі. Вина з нього виходять менш фруктові та мають землисті нотки. Чудовий приклад – "бурячковий", землистий Піно Нуар з Бургундії у порівнянні зі стиглим, ягідно-фруктовим Піно Нуаром із Каліфорнії.