Що таке міжнародні дегустаційні конкурси та навіщо в них брати участь українським виноробам?

1 вересня 2021, 12:19
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Своїми думками ділиться Гіоргі Іукурідзе, співвласник компанії SHABO.

Цього року українські виноробні компанії особливо активно брали участь в міжнародних дегустаційних конкурсах і прекрасно себе проявили, завоювавши заслужені нагороди. Така тенденція дуже приємна – ми підтримуємо колег і тішимося, що разом з ними формуємо бренд українського вина.

Цікаво Чарівно та атмосферно: незабутня вечірка ELLE у Центрі культури вина SHABO

Фото Decanter

Які міжнародні винні конкурси існують, і для чого винороби подають туди свої вина? По суті, дегустаційні конкурси проходять у всіх країнах, де виробляють вино. Ми зазвичай беремо участь в "найтоповіших" з них, які організовують в США, Великій Британії, Німеччині, Італії, Франції – таких, як Decanter, Mundus Vini, International Wine Challenge і тд. У них, як правило, вже є історія, кваліфікація, чіткі правила гри. Нам це допомагає зрозуміти, де ми в міжнародній системі координат.

У журі – як правило, найкращі представники винної експертизи: це члени Міжнародної Асоціації Сомельє (ASI), відомі винні журналісти і критики, Masters of Wine (таких експертів в світі наразі всього 493), а також – професійні баєри, які купують вина для роздрібних мереж, винних бутиків, барів та ресторанів. Думки і оцінки таких "зірок" дуже багато значать для кожного винороба.

Фото Nic Crilly-Hargrave для Decanter

Тут беруть участь вина з усього світу в різних категоріях – тихі, ігристі, бувають також окремі конкурси із міцних напоїв, дистилятів. Дегустації можуть тривати від кількох днів до кількох тижнів, в таких масштабних конкурсах, як Decanter або IWC, в журі бувало 500 і більше дегустаторів!

Існує кілька систем оцінки, за якими журі оцінює параметри вина і виводить загальний бал, для кожної нагороди визначається свій діапазон. Бувають випадки, коли всі судді одноголосно присуджують "золото" одному й тому ж вину – в такому випадку цей зразок може отримати медаль Double Gold – Best of Show. У нас є такий досвід: на виставці в Орландо Double Gold отримав наш акратофорний Мускат SHABO Special Edition.

Що важливо: на дегустацію приймають насамперед вина від уже відомих виробників, які можна знайти на полиці. Також обов'язково потрібні документи – міжнародні сертифікати якості, ліцензії на виробництво і тд. Нам доводилося чути, що винороби подають на конкурс те, що неможливо купити пересічному споживачеві. Мені особисто не доводилося з таким стикатися, але допускаю, що прецеденти були, хоча я особисто не розумію, навіщо це робити. SHABO подає свої вина на міжнародні конкурси з 2012 року. Першим був Decanter 2012, де наше ігристе SHABO Classic Brut Rose 2010 отримало нагороду commended. Перше "срібло" ми взяли в тому ж 2012 році на Mundus Vini – медалістом стало SHABO Reserve Saperavi. Тоді ж, в 2012 році, кілька наших вин були відзначені статусом commended на одному з найавторитетніших конкурсів International Wine Challenge. Перше "золото" нам приніс Concours Mondial de Bruxelles 2015 – таку почесну нагороду присудили SHABO Cabernet Reserve врожаю 2013 року. Це – прекрасні спогади про те, з чого все починалося. Наразі в "портфелі" SHABO – понад 500 нагород престижних конкурсів, в тому числі – недавнє довгоочікуване "золото" від, мабуть, найвпливовішого з них – Decanter World Wine Awards 2021. Золоті медалі з оцінкою 95 балів вибороли Шардоне SHABO Grande Reserve 2015 і Каберне SHABO Grande Reserve 2017.

Відчуйте унікальний смак та аромат вин SHABO – дегустуйте, вивчайте та просто насолоджуйтесь! Обрати вино на усі випадки життя можна в один клік в інтернет-магазині SHABO.

Фото SHABO

Результати конкурсу – це насамперед оцінка роботи винороба, яка дає розуміння, де "піднатиснути", що поліпшити. Це завжди такий емоційний момент, а вже отримання нагороди – просто феєрверк і тріумф. Незважаючи на більш ніж 500 нагород, отриманих SHABO за майже 10 років, звикнути до цього, напевно, неможливо. Кожна медаль – це праця, стрес, очікування і величезна радість.

Глобально для нас це також – просування бренду країни на міжнародному ринку. Чесно кажучи, вдома, в Україні, медалі нам ніяк не допомагають в продажах – наш споживач поки не звик звертати увагу на такі речі. Але однозначно допомагає в експорті: міжнародні баєри бачать медалі та сертифікати, їм спокійно, вони розуміють, що з нами можна працювати, будучи впевненими в стабільності і якості. Сподіваємося, що в міру розвитку винної культури в Україні у нас також будуть "полювати" за своїми винами-медалістами. В принципі, можна почати саме зараз: наприклад, вино, яке завоювало "золото" Decanter – Шардоне SHABO Grande Reserve 2015 – поки ще можна замовити у нас на сайті. Чому "поки що"? Тому що вина-медалісти надійшли в продаж обмеженим тиражем в 100 пляшок на кожну позицію і були розкуплені менш ніж за місяць. З огляду на такий ажіотаж, ми випустили в продаж додатково 50 пляшок Шардоне із власного запасу. Його можна купити на сайті shaboshop або безпосередньо на виноробні – саме тут, в Центрі культури вина SHABO, ви зможете не тільки продегустувати найкращі зразки вин, а й побачити на власні очі, як і де їх виробляють. Ми завжди раді гостям!

Гіоргі Іукурідзе, CEO компанії SHABO / Фото SHABO