У складній ситуації важливо дати близькій людині зрозуміти, що вона не одна, і найголовніше – не наговорити зайвого. Розповідаємо, за які слова ваші рідні скажуть вам "дякую", а які лише зроблять гірше. Їх краще ніколи не говорити людині в біді.

Читайте також: Найкращий спосіб виразити почуття: 6 правил, щоб написати незабутній любовний лист

Які слова краще не говорити

1. Зберись!

Може здаватись, що слова на кшталт "Не розкисай", "Кріпись" тощо мають підбадьорити людину. Насправді вона хоче з кимось поділитись своєю проблемою, розслабитись і почуватись краще. А цими словами ви даєте зрозуміти, що вона повинна справлятись зі своїми переживаннями сама, і їй ніхто не допоможе.

2. Іншим ще гірше, ніж тобі

Не потрібно розповідати людині, що у когось стався такий самий випадок або ще гірший. Так ви не тільки знецінюєте почуття іншої людини, але й наганяєте більше паніки. Та й виклики "Який жах!" теж не допоможуть – ви лише навантажуєте того, кому й так погано, своїми емоціями.

Порівняння нічим не допоможуть / Фото freepik

3. Ти права, він справжній дурень

Подруга посварилась з хлопцем і прийшла до вас по підтримку? Не поспішайте також негативно висловлюватись у його сторону. Вашій подрузі й так погано: їй зробила боляче людина, яку вона любить. І коли ви говорите "Він такий дурень!" або й "Тепер точно потрібно його кидати", то лише підтверджуєте її побоювання і робите гірше.

4. Ти сама у цьому винна

Звинувачення – це найгірше, що можна сказати людині, яка погано почувається. Це називається віктимблеймінг, і така "підтримка" дуже токсична. Ці слова можуть надовго закріпити у людині думку, що вона погана, і з проблемами їй ніхто ніколи не допоможе. Не потрібно добивати лежачого.

Ні в якому разі не звинувачуйте людину / Фото freepik

5. Просто лягай поспи/ у мене є класний спеціаліст…

Одним словом – непрошені поради. Корисні на вашу думку поради потрібно давати лише тоді, коли людина про це просить. Можливо, людина прийшла лише виговоритись, і не готова дзвонити вашому "найкращому лікарю" прямо зараз? Пройде час і вона вирішить: просити у вас поради чи розв'язувати проблеми самій. Коли ви нав'язуєте співрозмовнику певні дії, ви показуєте, що він нездатний керувати своїм життям, а лише ви знаєте, як краще.

6. Зі мною такого ніколи не було

Якщо з вами такого ніколи не ставалось, це не означає, що цього не може бути з іншими. Ці слова звучать дуже зверхньо і складається враження, що ви хочете самоствердитись за рахунок людини, якій зараз погано.

Як краще підтримати

Дайте зрозуміти людині, що ви її чуєте і розумієте. Це можна зробити різними способами.

Дайте людині зрозуміти, що вона не самотня / Фото freepik

  1. У нас не завжди є ресурси на те, щоб підтримувати когось. Тому краще побути поруч пів години, щиро співчуваючи людині, аніж фальшиво підтримувати цілий день. З часом ви й самі почнете дратуватись, а це точно ніяк не допоможе близькій людині.
  2. Будьте поруч. Зовсім не обов'язково відразу давати поради чи словесно давати підтримку. Ви можете просто вислухати: кивайте, підтакувати, ставте короткі запитання. Не давайте оцінку подіям чи ситуаціям. Доречними буде казати: "Я тебе розумію", "Співчуваю", "Мені шкода, що так трапилось".
  3. Запитайте: "Чим я можу тобі допомогти?", "Чи потрібна моя допомога?"
  4. Дайте людині змогу прислухатись до власних почуттів і запитайте "Як ти себе почуваєш?". Це питання може творити справжні дива.
  5. Тримайте зв'язок з цією людиною і періодично запитуйте, як вона себе почуває. Іншим важливо знати, що вони не самі.