Існує багато дієвих технік припинити відкладати все на потім. Проте психологиня Богдана Валігура застерігає: "Якщо ви не розумієте, чому відкладаєте справи, вам не допоможе не одна техніка з подолання прокрастинації". Вона розповіла про 7 найпоширеніших причин прокрастинації, які вона зустрічала у своїй практиці. Про деякі ви навіть не здогадувались.

Актуально: 5 шкідливих правил, які можуть зруйнувати ваші стосунки

Страх осуду

Ви не беретесь за якусь справу, бо вже заздалегідь вважаєте, що результат не сподобається іншим людям і ви зіштовхнетесь з жорсткою критикою:

Не пишу пост, тому, що думаю, що він може вам не сподобатись і зібрати мало лайків або ще гірше – прийде хтось розумний в коментарі й розкритикує мою писанину,
– наводить приклад психологиня

Приховуючи слабкість

У цьому випадку ви знаєте, що для виконання певного завдання вам потрібні навички, яких у вас немає або ж вони недосконалі. І тоді, замість того, щоб сісти й спокійно розібратись у справі, ви просто дивитесь відео на Ютубі. Ви боїтесь своїх слабкостей.

Ви розумієте, що у вас є певні слабкості та боїтесь їх / Фото Freepik

Або ідеально, або ніяк

Величезна проблема усіх перфекціоністів і причина, яка заважає їм ризикувати та рухатись вперед. "Хочу зробити ідеально, але розумію, що ідеально не можу, не маю часу, не вийде – через це не роблю взагалі," – пояснює Богдана Валігура.

Ви хочете уникнути помилок

Вам здається, що шлях повинен завжди бути рівним, без падінь. І ви так довго шукаєте спосіб обійти усі можливі невдачі, що так і стоїте на місці. Експертка пояснює на прикладі власної справи:

Не почну свій бізнес поки не пройду всі бізнес-курси й не прочитаю все книги по цій темі. Десь же є рецепт, як уникнути факапів і зробити все правильно відразу

Ви багато плануєте, але нічого не робите / Фото Freepik

Страх великого успіху

Уявіть, буває й таке. Вам починає здаватись, що досягнення мети нашкодить іншим людям або ж вам самим.

Якщо стану успішною, почну заробляти більше ніж чоловік і це може зачепити його самолюбство. Якщо отримаю підвищення / запущу проєкт, на мене навалитися стільки роботи, що часу на себе / сім'ю / нормальне життя взагалі не залишиться,
– наводить приклади таких страхів експертка.

Завеликий обсяг роботи

Усім знайомий страх сідати за дипломну роботу або починати великий проєкт? Вам здається, що завдання настільки велике, що його не варто й починати. Тому й робите усе, аби тільки не сідати за нього. "Замість того, щоб їсти цього слона по шматочках, намагаюся взагалі про це не думати", – пояснює психологиня.

Ви ніяк не можете розпочати велику роботу / Фото Pexels

Біологічні причини

Сюди можна віднести причини, з якими важко справитись самостійно й вони потребують консультації спеціаліста: "Синдром дефіциту уваги, депресія, тривожні розлади, хронічний і гострий стрес."

До теми: 5 причин, чому вам потрібно частіше усміхатися

Грубо кажучи, прокрастинація – це спроба уникнути негативних емоцій. "Але проблема в тому, що поки ми прокрастинуємо, ми вже відчуваємо негативні емоції", – каже експертка. Щоб розірвати це коло, перечитайте ще раз список причин і зізнайтесь собі: чому насправді ви постійно відкладаєте справи на потім.