Пасажири вечеряли устрицями, лососем, пюре з пастернаку і пудингом "Вікторія". Окрім цієї страви, на десерт можна було замовити абрикосовий пиріг, фісташки та морозиво.

Дивіться також Палац розграбували: російські інвестори занедбали замок королівської родини

Одне меню збереглося

Щодо пудингу, то його готують із змішування борошна, яєць, варення, бренді, яблук, вишні, цедри, цукру та спецій.

Основними стравами, які подавали пасажирам 11 квітня 1912 року, були устриці, лосось, філе з яловичини та птиця, подана з картоплею, рисом та пюре з пастернаку.

Меню придбав анонімний учасник аукціону під час продажу, організованого Henry Aldridge & Son, за 83 000 фунтів стерлінгів (3,7 мільйона гривень).

"Титанік" вирушив у свій перший рейс до Нью-Йорка з Саутгемптона на півдні Англії 10 квітня 1912 року. На борту було понад 2200 людей. Лише через кілька днів розкішний лайнер, який вважався непотоплюваним, зіткнувся з айсбергом і затонув. У цій трагедії загинули понад 1500 людей.

Чому найвищий готель у світі так і не відкрився

  • Багатьох людей вражає висота 330-метрової будівлі готелю, проте в неї є суттєвий недолік: тут ще ніхто не зупинявся. Якби готель відкрили 1989 року, як планувалося, він став би найвищим у світі.
  • Готель Рюгьон височіє над центром Пхеньяна, відкидаючи моторошну, майже інопланетну тінь на місто. Трикутна будівля ніби прямо з фантастичного фільму.
  • Проєкт зупинили 1992 року через економічну кризу, спричинену розпадом Радянського Союзу. Пізніше за справу взявся єгипетський підрядник — група Orascom. Саме тоді будівля, що затьмарює все навколо, отримала прізвисько "Готель долі".