Конкурси на звання Кращого сомельє щорічно проводять в багатьох країнах світу, включаючи Україну. Потім переможці національних конкурсів змагаються на європейських і світових чемпіонатах.
До теми Що таке міжнародні дегустаційні конкурси та навіщо в них брати участь українським виноробам?
Конкурс на звання Кращого сомельє проводять у нас ще з 2002 року – з моменту заснування професійної асоціації сомельє України. Це – одне із найяскравіших і найбільш знакових подій для української винної індустрії. Для когось це – змагання, для когось – красиве шоу, але в будь-якому випадку ця подія має велике значення для розвитку української винної культури та є однією з ключових віх у професії сомельє.
Фіналісти, партнери та журі конкурсу "Кращий сомельє України 2020" / Фото Be Wine
Фото Be Wine
Тут варто сказати кілька слів про те, що являє собою професія сомельє. Для більшості людей сомельє – людина в костюмі, яка наливає вино в келих в дорогому ресторані. Частково це вірно – але лише частково.
Робота сомельє охоплює кілька етапів і різновидів експертизи. Безумовно, це найглибші знання про вино – класифікація вин і технологія виробництва, винні регіони, сортові та теруарні особливості, поєднання з різними продуктами, розпізнавання і правильний опис аромату і смаку, оцінка якості вина, принципи подачі вин – келихи, температура, декантування, і це – далеко не повний список.
Сомельє формує винну карту ресторану з урахуванням концепції, особливостей кухні й переваг клієнтів, адже те, як будуть продаватися ці вина – також його відповідальність. Однак професійний сомельє працює не тільки з винами, а також і з іншими алкогольними та не алкогольними напоями: коньяками, віскі, пивом, чаями, кавою і навіть... мінеральними водами! Так-так, дегустація мінеральної води й підбір оптимальної води для поєднання з їжею і вином – це теж непросте завдання, яке зокрема повинен вирішувати сомельє.
Фактично, сомельє – це професіонал, який в першу чергу несе винну культуру в маси. Компанія SHABO високо цінує працю й експертизу українських сомельє. Бренд не перший рік є партнером Асоціації сомельє України, і цього року виступив як генеральний партнер конкурсу "Кращий сомельє України 2020", який нещодавно відбувся в Києві в рамках масштабної події Be Wine International Show.
Як проходив конкурс і в чому його особливості? Коментує Іван Бачурін, Голова Асоціації сомельє України:
"Основна частина завдань конкурсу продиктована вимогами Міжнародної Асоціації сомельє – ASI. Вони охоплюють подачу тихих та ігристих вин, повний детальний опис одного зразка вина, сліпу дегустацію 5 напоїв, серед яких не тільки вина, а також – визначення помилок у винній карті. Крім цього, є технічні завдання: наприклад, цього року необхідно було рівномірно розлити пляшку ігристого вина нестандартного формату (об'ємом 1,5 літра) по заданій кількості келихів, при тому що один з виставлених на столі келихів був зайвим – такий текст на уважність. Крім того, ми з членами журі завжди готуємо сюрпризи для конкурсантів. Цього разу несподіваними завданнями стало приготування коктейлів і подача пива відповідно до його типу і класифікації"
Я суджу цей конкурс вже 10 років, останні 3 роки, як Голова Асоціації сомельє, є головою журі. Хочу відзначити, що нинішній фінал був найсильнішим і найнесподіванішим за весь час. Ми відібрали 4 фіналістів дуже високого рівня, яких розділяли соті частки бала. Це була дуже серйозна боротьба! Її красивим завершенням стала заслужена перемога Марини Ревкової,
– зазначає Іван Бачурін
Отже, про фіналістів і переможницю. Друге місце і титул віцечемпіона виборов відомий львівський сомельє та автор проєкту Wine is Easy School Богдан Павлюх, третє місце – сомельє з Білорусі Ян Безручко, а четверте – бренд амбасадор Wine Bureau Павло Мнухін.
Рекомендуємо Супергерої українського вина: Євгенія Ніколайчук
Кращим сомельє України 2020 року була визнана Марина Ревкова, сомельє київського ресторану Vino e Сucina. Вона стала другою жінкою-переможницею в історії українського конкурсу – у 2012 році цей титул завоювала Катерина Добрицька (Шильникова).
Фіналісти конкурсу "Кращий сомельє України 2020": Павло Мнухін, Ян Безручко, Марина Ревкова, Богдан Павлюх / Фото Be Wine
Марина Ревкова, переможниця конкурсу "Кращий сомельє України 2020" / Фото sommelierua.info
Кубок переможниці 2020 Марині Ревковій вручають Кращі сомельє України попередніх років – Юрій Глушко, Олександр Меєр, Олександр Пацера, Іван Бачурін і Олексій Гижко / Фото Be Wine
За перемогою в такому серйозному конкурсі стоїть титанічна праця, терпіння і наполегливість. На своїй сторінці на фейсбуці Марина Ревкова поділилася досвідом:
Це – півтора місяця жорсткої дієти та підготовки рецепторів. В останній тиждень перед півфіналом я не їла нічого, крім свіжих овочів і фруктів, без будь-яких спецій. З огляду на тренування в залі та роботу в моєму ресторані, це далося нелегко,
– зізнається переможниця
Дивовижно те, що вином Марина займається всього 3 роки. Таке неймовірне досягнення, як титул Кращого сомельє України за такий короткий термін, доводить: працьовитість, цілеспрямованість і пристрасть до своєї справи творить дива.
Фото з фейсбуку Марини Ревкової
Марина любить особливу атмосферу і магію ресторану. Місію сомельє вона бачить в тому, щоб розвивати в людях спрагу до нового, бажання глибше пізнати, що вони споживають, розібратися в особливостях еногастрономії. На думку Марини, саме так формується винна культура.
Цікаво Як аромат полуниці може з’явитися у вині: пояснює сомельє
Через кілька місяців на переможницю чекає нове випробування: 15-19 листопада Марина Ревкова відправиться на Кіпр, де представлятиме Україну в конкурсі "Кращий сомельє Європи та Африки". Бажаємо нашій чемпіонці сил, терпіння, наполегливості та запаморочливого успіху, на який вона точно заслужила!