Завісу цього магічного процесу привідкрив головний агроном SHABO Василь Куруч, який займається вирощуванням виноградників. Важко повірити, але він працює з цими культурами вже понад 40 років. Про всі тонкощі та особливості роботи із виноградом – читайте далі на Life 24.

Цікаво Що таке міжнародні дегустаційні конкурси та навіщо в них брати участь українським виноробам?

– Пане Василю, ви вже понад 40 років вирощуєте виноград. Пам’ятаєте, як все почалося? Розкажіть свою історію.

– Колись, у далекому 1980 році, я приїхав у селище Шабо й влаштувався сюди на роботу. Починалося все з посади бригадира. Тоді ми з колегами вирощували виноградники на площі у 120 гектарів. 18 років тому почав працювати в компанії SHABO, де 1200 гектарів виноградників. Пам'ятаю, як в перші 4 роки, починаючи з 2003-го, займались посадкою нових клонових насаджень виноградників. Тоді вдалось замінити 900 гектарів старих лоз.

– Як вам вдається не втрачати запал до цієї справи за понад 40 років?

– Треба вірити в себе, вірити в людей, які поруч. Ми – команда, тому у нас все виходить. Головне, щоб при вирощуванні такої культури, як виноград, поруч були однодумці.

Василь Куруч займається вирощуванням винограду вже понад 40 років / Фото Василь Куруч

– Із досвідом у кожного майстра з’являються свої секрети виробництва, про які не пишуть у підручниках. Які у вас, як у виноградаря, є власні таємниці вирощування якісних ягід?

– А знаєте, саме секретів немає. Ми з колегами завжди ділимося та обмінюємося досвідом. Просто кожен рік приносить щось нове, тому які можуть бути секрети... Ми всі робимо одну спільну справу. Ми на Бессарабській землі працюємо. Ніколи нічого не ховаємо. Якщо когось щось цікавить, то готові поділитися досвідом, показати наші виноградники. Завжди з відкритою душею це робимо.

– Здається, вирощування винограду – це досить творча справа. Наприкінці закінчення сезону не відчуваєте якоїсь ностальгії?

– Так, прийшов час збирати врожай, над яким працювало дуже багато людей. Це – завершальний етап нашої роботи у цьому році. Ми вирощували виноград для різних напрямків: Reserve, Grande Reserve, ігристих вин тощо.

Усі грона для нас дійсно "золоті", адже в них сила самої природи та зусилля сотень людей. На цьому їхня історія не закінчується: ягоди доставляють на переробку на наш сучасний завод, щоб із них зробили справді розкішне вино.

Щоб виростити якісний виноград, потрібні зусилля сотень людей / Фото SHABO

– Ваша робота також не закінчується на цьому. Що далі ви будете робити із виноградниками?

– Тут вже дивимося по ситуації. Будемо досліджувати ґрунт. Після листопада (остання декада або початок грудня) ми вже починаємо обрізати виноградні кущі. У нас цілих 1200 гектарів, тому ця робота триватиме до весняних місяців. До слова, на кожну лінійку (Reserve, Grande Reserve тощо) робимо окрему систему обрізки.

Наприкінці квітня – травня, залежно від того, коли прийде весна, стартує вегетація – кущі активно ростуть і розвиваються. Тоді ж починаємо робити зелені операції (комплекс робіт із лозою: обламування пагонів і підв'язування їх, прищипування та обрізування верхівок пагонів, – Life 24) із кущами. Ми чи не єдині в усій Україні робимо стільки зелених операцій. Безумовно, це потребує багато зусиль і часу, але воно того варте – виноград дозріває, даруючи нам бездоганно зрілі грона та солодкі ягоди. Адже навіть одна зелена і недостигла виноградинка може вплинути на смак вина і нашкодити йому. Ми ж впевнені: результат нашої праці оцінять любителі якісного вина.

– Скільки людей ви задіюєте до цих процесів? 1200 гектарів – це величезна територія!

– У зимовий період із виноградниками працюють 120 – 140 людей. У літній – близько 300. А деколи й більше. Також працюють два комбайни, які допомагають в "зелених операціях" (обрізка верхівок пагонів). Але в зборі врожаю перевагу надаємо ручній праці. Навіть за наявності найсучасніших французських комбайнів 80% врожаю збираємо лише вручну.

Улітку на виноградниках працюють близько 300 людей / Фото SHABO

– Який із цих етапів роботи з виноградом найскладніший?

– Знаєте, виноградарство – це дуже плідна робота з терміном "на цілий рік". До кожного кущика варто ставитися наче до маленької дитини. Особлива небезпека – це захворювання, які притаманні для винограду. Хвороби можуть знищити всю нашу роботу. Аби не допустити цього, починаючи з ранньої весни та до збору врожаю, ми моніторимо ситуацію і все вивчаємо.

– А який сорт винограду можна назвати найбільш примхливим?

– Повірте, за усіма виноградниками потрібно однаково ретельно доглядати. До того ж, у нас ростуть близько 20 сортів. Серед білих маємо Шардоне, Совіньйон Блан – королі білих вин. Із червоних – Мерло, Каберне Совіньйон, Каберне Фран. Також є особливий місцевий сорт Тельті-Курук. Уявіть, його завезли сюди ще турки-османи 500 років тому. Тут у Шабо він пережив період філоксери! Подібного сорту більше немає ніде у світі!

Нічого собі Як одна комаха змінила весь виноробний світ: спустошлива філоксера

Та наголошую, що кожен із цих 20 сортів, кожна лоза вимагає ретельної уваги. Головне – це якість вина, яка напряму залежить від винограду. Ми завжди працюємо задля лози. За таким девізом працювали з самого заснування SHABO.

– Що змінилось у технології вирощування винограду в Україні за останні десятиліття?

– З часом точно змінюється техніка, вона може вдосконалюватись, чи взагалі з’являється щось нове! Але, найголовніше, вкотре підкреслю – це турбота про виноград, саме людське ставлення до лози. Цьому креду ніколи не зраджуємо.

Виноград потребує багато людської уваги та турботи / Фото SHABO

– Як ви визначаєте, що прийшов час збирати виноград?

– У наших лабораторіях є технологічні групи, які виїжджають на виноградники в цей період кожного дня. Також вони роблять аналіз, визначають рівень цукру, pH, кислотність. Після цього прибувають наші експерти, які проводять дегустацію прямо біля кущів. Вони куштують виноград і визначають його зрілість щонайменше за 12 факторами, серед яких: якість зрілості в м'якоті, в шкірці, ароматний профіль, баланс в смаку, важлива навіть якість в зернині винограду. Щойно вони дають погодження – ми починаємо збирати врожай знову ж таки з відповідної ділянки. Так-так, навіть мікроділянки-сусіди можуть мати різні дати дозрівання, а значить – і збору врожаю.

– Скільки в середньому кілограмів винограду ви збираєте за рік?

– Бувають різні роки. Від 7 до 9 тисяч тонн ми збирали. Усе залежить не тільки від людей, але й від природи. На жаль, ми сильно залежимо від неї. Останніми роками була серйозна засуха. Особливо минулого року. Тоді за період вегетації практично не випадали опади. Ми реально боролися за кожен кущик. Так, 2020-й був непростий, але він має величезний потенціал Великого року. Запевняю, вина врожаю минулого року вийшли особливими.

Зазвичай на виноградниках SHABO збирають від 7 до 9 тисяч тонн винограду / Фото SHABO

– А як ви оцінюєте цей сезон урожаю? Стандартний?

"Стандартність" у виноградарстві не зустрічається. Адже навіть за ідеальних погодних умов ти не можеш гарантувати, що все пройде за якимись правилами, які можна описати в інструкції.

– Щодо цього сезону – він був досить складним. Це пов’язано з тим, що в період цвітіння і після нього випадало дуже багато опадів. Вода просто стояла між рядами. Ми знову-таки боролися за те, щоб врятувати врожай. Нестандартний виноградний рік. Але дійшли з добрим результатом до фінішу!

​Завітайте Винний вікенд: їдемо до Центру культури вина SHABO

Рік був складним, але урожай вийшов дійсно прекрасним / Фото SHABO

– Ви більшу частину свого життя присвятили роботі із виноградом. А чи полюбляєте ви вино? Яке ваше улюблене?

– Більше люблю білі вина. Для мене вони легші. Особливо люблю наш місцевий сорт Тельті-Курук. Я його обожнюю!