Річ в тому, що читання – це не просто розуміння слів на папері. Це низка складних процесів у нашому мозку, у які залучені не лише зорові та слухові системи, а й нейронні ланцюги, що змушують нас переживати певні емоції і кодують пам'ять. То чому наш мозок вперто відмовляється запам'ятовувати прочитане і як це виправити?

Цікаво: 7 книг, які варто прочитати кожному до 30 років – добірка шедеврів

У чому перевага паперових книжок

Багатьом людям важко переказати прочитаний текст вже за кілька хвилин після того, як вони відклали текст. Професорка інформатики в Університеті штату Каліфорнія в Сан-Хосе вважає, що головна проблема у тому, що ми читаємо все більше електронних книг. На її думку, люди, які читають паперову книгу більш сконцентровані, тоді як читання на екрані – суцільне відволікання.

Надавайте перевагу паперовим книгам / Фото Unsplash

Що таке "зацікавлений читач"

Когнітивний невролог Меріанн Вольф розповідає, що читаючи друковану книгу ми стаємо по-справжньому зацікавленим читачем. Що це означає? Зацікавлений читач встановлює асоціації, пов'язує прочитане з попереднім досвідом, сумнівається у фактах і ставить запитання: "Дійсно? Це точно правда? А як щодо…?".

Намагайтесь обдумувати прочитане / Фото Unsplash

Якщо ви намагаєтесь якомога швидше прочитати текст і постійно відволікаєтесь, то не даєте мозку жодних шансів побудувати нові зв'язки. Без аналізу прочитаного і формування асоціацій ви швидко забудете все.

Щось із тексту ви, звісно, запам'ятаєте. Але не на глибокому рівні – у вас просто не було на це часу,
– зазначає невролог

Забувати теж потрібно

У сучасному світі так багато інформації, що мозок просто змушений її фільтрувати, забуваючи те, що на не потрібно. Так вважає когнітивний невролог з Чиказького університету Моніка Розенберг.

Концентруйтесь на читанні / Pexels

Таким інструментом фільтрації виступає увага. Якщо ви уважні та зосереджені під час читання, ви немов кажете мозку: "Ця інформація важлива", допомагаючи йому фільтрувати: що варто запам'ятати, а що – проігнорувати.

То як запам'ятовувати прочитане?

Роземберг дала кілька порад, які дозволять вам не просто читати, а ще довго пам'ятати інформацію, яку ви щойно дізнались.

1. Зробіть усе можливе, щоб не відволікатись

Моніка Розенберг зізнається, що й сама часто намагається прочитати статтю, а натомість починала спілкуватись зі студентом чи перевіряти пошту. Тому знайшла для себе вихід: вимкнути усі пристрої, наскільки це можливо, та всамітнитись.

Читайте без гаджетів і соцмереж / Фото Unsplash

2. Почніть з малого

Оскільки відгородитись від усіх гаджетів та віртуального світу на кілька годин практично нереально, вона радить почати з 20 хвилин читання паперової книги, аби привчити свій мозок концентруватись. 20 хвилин легше вписати у напружений графік, ніж цілі 2-3 години, правда ж?

3. Практикуйте активне читання

Не просто читайте, а створюйте зв'язки: робіть малюнки протягом читання, виписуйте цитати, виділяйте текст, розповідайте про цікаві моменти друзям. Це не означає, що ви повинні маркером виділити мало не всю книжку. Привчіть себе аналізувати прочитане, записувати й власні думки й питання, які у вас виникають. Робіть це на полях чи в окремому зошиті – єдиного рецепта немає.

Невролог зізнається, що ці практики та читання по 20 хвилин повернули їй задоволення до читання:

Кінцевою метою читання має бути не запам'ятовування, а розуміння,
– наголосила Розенберг