Професіонали могли отримати важливі інсайти щодо розвитку галузі від світових інфлюенсерів, а також відвідати їхні унікальні майстер-класи. А от на новачків і любителів чекало знайомство з величезною кількістю смаків в дегустаційних залах та море цікавої інформації про багатющу історію виноробства в Україні. Адже вино починається не з келиха й не з пляшки, а з виноградної лози.
Рекомендуємо Фестивалі вина: чому це важливо?
Перший міжнародний фестиваль BE WINE International Wine Show зібрав понад 5 тисяч гостей та учасників з усього світу. Захід з'єднав усі ланки винної індустрії в один ланцюг – від виноробів та енологів до експертів і просто поціновувачів винної культури.
Фото Be WINE
Катерина Ющенко, директор Ukrainian Wine & Spirit School, провайдер WSET в Україні, член Асоціації сомельє України, розповіла детальніше, для кого й про кого цей фестиваль:
Головна мета фестивалю – дарувати насолоду вином. Але ми прагнули зробити цей процес більш осмисленим та професійним. Ми хотіли об'єднати всіх: і новачків, які на вині зовсім не знаються, але дуже хочуть із ним познайомитися, і досвідчених фахівців, які на ринку вже давно. Для цього ми запросили багато професійних спікерів
Упродовж двох днів гості охоче знайомилися з продукцією більш ніж сотні брендів – як закордонних, так і українських.
Фото Be WINE
Фото Be WINE
Зокрема, у фестивалі взяла участь одна з найбільших виноробних компаній в Україні – SHABO. Маючи багаторічну історію виготовлення вина, вона щороку отримує міжнародні нагороди за високу якість.
Відвідувачі змогли повною мірою оцінити продукцію цієї компанії – і преміальні колекції, й унікальні новинки.
Цікаво Що таке міжнародні дегустаційні конкурси та навіщо в них брати участь українським виноробам?
Фото SHABO
За словами СЕО компанії SHABO Гіоргі Іукурідзе, такі події – чудовий спосіб відкрити любителям багатогранний світ вина, а професіоналам – показати свої здобутки:
Місія SHABO – зробити все, щоб українці пишалися винами своєї країни. Фестивальний формат дозволяє нам познайомити з вином нове коло людей, які вперше приходять на такі івенти. Також ми хочемо показати фахівцям, сомельє, експертам і баєрам свої нові колекції та асортимент – адже, навіть старих знайомих є чим здивувати.
Дегустаційні зали – особливе місце на кожному фестивалі. Саме тут гості пізнають нові смаки. На BE WINE можна було відвідати цікавий формат швидкого знайомства з продукцією виноробів – speed tasting, а також першокласні професійні дегустації з експертами індустрії.
Фото Be WINE
На одній з них відвідувачі мали змогу скуштувати унікальні вина з сімейної колекції Іукурідзе. Ці ексклюзивні преміумвина, на створення яких було витрачено понад 10 років, будуть представлені світовим споживачам цьогоріч. Але саме гості BE Wine мали можливість побувати на цьому передпрем'єрному показі – першими дізнатися все про історію, створення та переконатись в особливостях цих вин.
Фото Be WINE
Відомо, що якість вина визначає передусім виноград. І щоб виростити його, потрібно врахувати безліч нюансів – від особливостей ґрунтів та кліматичних умов до правильного навантаження кожної лози, коректного зрізання грон і транспортування на виробництво. На 1 200 гектарах SHABO вирощує виноград ретельно дібраних сортів, більшість яких – із найкращих розплідників Європи.
Справжньою цікавинкою заходу стали майстер-класи від інфлюенсерів галузі. З великої сцени провідні міжнародні експерти ділилися безцінним досвідом провадження бізнесу й висвітлювали сучасні тенденції світового виноробства.
Фото Be WINE
І хто краще розповів би про подію, ніж задоволені, сповнені нових вражень та знань гості? А вони підтвердили: Be WINE став особливим фестивалем для України, тут кожен знайшов для себе щось значуще. Одні йшли сюди за спілкуванням з однодумцями, інші – за лекціями та майстер-класами.
"Я побувала на багатьох винних фестивалях, але цей – особливий. На Be WINE багато українських виробників, з якими можна поспілкуватися про врожаї та сорти. До того ж тут велика освітня складова", – зауважила одна з відвідувачок.
Фото Be WINE
До речі, на Be WINE пройшов фінал конкурсу "Кращий сомельє України". Гості мали унікальну нагоду зблизька спостерігати за мистецтвом обирати та подавати вина. Під пильним оком професійного журі конкурсанти демонстрували своє знання світових брендів, уміння розрізняти сорти вин і вправно подавати ігристі та тихі напої. І в кожному разі учасники конкурсу були на найвищому рівні!
До теми Неймовірна розв'язка: хто став найкращим українським сомельє
Президент Асоціації сомельє України Іван Бачурін відзначив професіоналізм сомельє:
Цей фінал був одним із найзапекліших за останні 12 років. Мені було дуже приємно побачити стільки класних фахівців у нашій країні
Україна вміє створювати й шанувати вина, переконані організатори BE WINE. Тож проводити міжнародний фестиваль вони планують щороку, залучаючи дедалі більше учасників. Буде все зроблено для того, щоб показати: за якістю продукції українські винороби спроможні конкурувати з найвідомішими світовими виробниками. Пишаймося рідними винами – вони того варті!